Warzywa z puszki – czy są zdrowe?

Jednym ze sposobów na przedłużenie trwałości warzyw i owoców jest konserwowanie.

Rodzaje konserwacji żywności

Przedłużanie trwałości produktów spożywczych ma na celu całoroczny dostęp do wielu warzyw lub owoców, które występują w Polsce sezonowo.
Do najpopularniejszych metod konserwowania żywności zaliczamy:
– obróbkę cieplną,
– suszenie,
– chłodzenie oraz mrożenie,
– liofilizację.

Wady i zalety sposobów konserwacji warzyw i owoców

Suszenie, chłodzenie lub mrożenie oraz liofilizacja są sprawdzonymi i najlepszymi sposobami przedłużania przydatności do spożycia warzyw i owoców i nie powodują strat witamin, co ważne jest przy spożywaniu tego rodzaju żywności w okresie zimowym.
Obróbka cieplna, czyli smażenie, gotowanie i pieczenie jest bardzo dobrą metodą na pozbycie się bakterii chorobotwórczych oraz innych mikroorganizmów, lecz proces ten powoduje, że większość witamin ulega degradacji.

Jak przechowywać konserwowaną żywność?

Zakonserwowaną żywność umieszcza się w szczelnych pojemnikach, by nie była narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych — można ją przechowywać w szklanych opakowaniach, plastikowych — przeznaczonych do kontaktu z żywnością, foliowych torebkach oraz w metalowych puszkach.

Groźny dla zdrowia Bisfenol A

Najwięcej kontrowersji budzą puszki. Jeszcze nie tak dawno, a i obecnie trafiają się takie egzemplarze, puszki od wewnątrz pokrywane były bisfenolem A, którego zadaniem jest ochrona żywności przed wchodzeniem w reakcję chemiczną z metalem, lecz z drugiej strony — bisfenol A jest szkodliwy dla zdrowia. Po otwarciu puszki, pod wpływem powietrza, bisfenol A zaczyna wydzielać toksyczne związki które przenikają do umieszczonych w niej produktów. By zapobiec tego rodzaju sytuacji, zawartość puszki, zaraz po jej otwarciu należy przełożyć do innego, najlepiej szklanego naczynia.

Mimo tej istotnej wady szczelnie zamknięta puszka to dobry i wygodny pojemnik na żywność. W jej wnętrzu umieszcza się bowiem żywność już gotową do spożycia, więc przyrządzenie posiłku z warzyw lub mięsa zakonserwowanego w puszce jest szybkie i łatwe. Oczywiście warzywa i owoce z puszki nie mają zbyt dużej wartości odżywczej, większość witamin podczas procesu obróbki cieplnej ulega zniszczeniu, ale walory smakowe i kolor, pozostają niezmienione, a czasami nawet zyskują na atrakcyjności.

Stosując w kuchni konserwy i pamiętając o środkach ostrożności, możemy śmiało cieszyć się smakiem zamkniętych w puszkach owoców i warzyw cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jaki blender do orzechów, twardych warzyw i lodu?

Następny artykuł

African Mango na odchudzanie?

Przeczytaj też