African Mango na odchudzanie?

Dostępność unikalnych produktów z odległych rynków jest dziś nieporównanie większa niż choćby kilka czy kilkanaście lat temu. Dzięki temu nawet wizyta w zwykłym “warzywniaku” sprawia, że nie jesteśmy w stanie rozpoznać wszystkich oferowanych tam owoców i warzyw. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy ktoś chce sięgnąć po jakiś jeszcze bardziej atrakcyjny i unikalny owoc lub warzywo. Którymi z nich zatem warto się więc zainteresować i dlaczego?

Czym jest afrykańskie mango?

Jest to jeden z gatunków drzew rosnących w środkowej Afryce, zwany też czasem dzikie mango, mango z buszu, ogbono, dika, czy też najbardziej profesjonalnie patrząc: Irvingia gabonensis. Pomimo tego, że rosną na nich jadalne owoce – dość podobne do tradycyjnego mango, zarówno drzewo, jak i owoce te w zasadzie nie były u nas znane. Trudno się to jakoś szczególnie dziwić, gdyż naturalnie drzewa te rosną w lasach Angoli, Kongo, Nigerii, Ugandy oraz Wybrzeża Kości Słoniowej i w zasadzie nigdzie indziej nie są powszechnie uprawiane. Jak nietrudno się domyślić, to znacząco ogranicza to dostępność tych niezwykle ciekawych owoców na terenie reszty świata. A jednak, dzięki intensywnym badaniom, odkryto prozdrowotne właściwości owoców afrykańskiego mango. Szczególnie cenne okazały się być orzechy tego drzewa, ze względu na bardzo dużą zawartość prozdrowotnych tłuszczów oraz protein.

Jak wygląda afrykańskie mango?

Samo drzewo potrafi osiągać nawet do 40 metrów wysokości, a średnica dochodzi do jednego metra. Bardziej interesują nas jednak owoce. Te ostatnie są okrągłe, a gdy dojrzeją – mają zieloną skórkę i jasnopomarańczowe wnętrze. W środku znajdziemy pestkę, która często wykorzystywana jest jako baza różnego rodzaju suplementów diety, czasem również jest jedzona na surowo lub w formie upieczonej. Często także przetwarzane są na przypominające trochę popularną Nutellę masło lub też na tabliczki podobne do tych, w jakich na ogół sprzedawana jest czekolada.

Zastosowanie kosmetyczne

Choć owoce afrykańskiego mango są smaczne, pożywne oraz zdrowe, to wykorzystywane są również w przemyśle kosmetycznym. Głównie za sprawą jadalnego oleju, który wyciskany jest z pestki owoców. Na bazie tego oleju możliwe jest tworzenie bardzo skutecznych mydeł lub innych kosmetyków. Czasem stosowane są też maseczki oparte o miąższ owocu, jednak ze względu na stosunkowo małą dostępność poza Afryką, najczęściej produkty bazujące na mango docierają do nas już przetworzone w formie gotowych produktów kosmetycznych.

Właściwości odżywcze afrykańskiego mango

Jeżeli uda nam się zdobyć dostęp do owoców to możemy się spodziewać, że będą dość słodkie i smaczne, a przy tym będą się składały głównie z wody, dzięki czemu nie są one zbyt kaloryczne. 100 gramów owocu zawiera w sobie aż 81 gramów wody i jedynie 0,2 grama tłuszczu. W rezultacie wspomniany stugramowy owoc dostarczy nam jedynie około 60 kilokalorii. Zupełnie innym tematem są właściwości odżywcze samej pestki. To zresztą ona w większości jest przedmiotem sprzedaży, a co roku sprzedawane są ich tysiące ton, choć niestety w większości handel odbywa się tylko na terenie Afryki. Warto jednak spróbować zdobyć dostęp do pestek również w Polsce. Każde 100 gramów pestek zawiera bowiem prawie 10 gramów protein, 120 mg wapnia i 2,4 mg żelaza.

Wykorzystanie African Mango w suplementach diety

Jak wspomniano wcześniej, dostęp do pestek mango afrykańskiego, a tym bardziej dostęp do całych owoców, jest w europejskich warunkach dość ograniczony. Znacznie łatwiej jest uzyskać dostęp do suplementów diety opartych właśnie o mango. Zgodnie z dostępnymi metaanalizami wykazano bowiem, iż mango ma potencjalnie pozytywny wpływ na utratę wagi. Dodając do tego fakt, że z tych samych analiz wynika wysokie bezpieczeństwo stosowania, a także wysoka tolerancja – coraz więcej osób poszukuje suplementów diety właśnie opartych mango afrykańskie.

African Mango- dlaczego warto stosować?

Odpowiedzi na te poszukiwania, stworzono suplement African Mango, oparty właśnie na najlepszych cechach tak niedostępnego u nas owocu afrykańskiego mango. Każda pigułka zawiera bowiem odpowiednik aż 600 mg pestek mango. Co ważne, przy tworzeniu składu African Mango nie zastosowano żadnych sztucznych dodatków sprawiając, że produkt jest bardzo bezpieczny w użytku, pod warunkiem oczywiście nieprzekraczania zalecanej dawki. Jeżeli zatem będziemy przyjmować nie więcej niż dwie kapsułki na dobę, to możemy się spodziewać stałej utraty masy ciała, bez zagrożenia związanego z efektem jojo, które mogłoby się pojawić gdybyśmy zbyt szybko tracili wagę.

Czego jeszcze możemy spodziewać się po suplemencie African Mango?

Oprócz pozytywnego wpływu na redukcję tkanki tłuszczowej, którą już zdążyliśmy zgromadzić w naszym ciele, możemy też liczyć na skuteczne ograniczenie apetytu oraz szybsze odczuwanie sytości podczas zjadania normalnych posiłków. W rezultacie, w naturalny sposób będziemy jeść mniej, co jeszcze bardziej przyspieszy redukcja masy ciała – nadal jednak utrzymując poziom redukcji w bezpiecznych dla organizmu granicach.

Jakich efektów możemy się spodziewać? Badania naukowe

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na uczelni University of Yaounde – grupa osób, która przyjmowała suplement diety oparty o afrykańskie mango, traciła masę ciała ponad czterokrotnie szybciej niż grupa kontrolna, która nie dostawała kapsułek z produktem. Średnia utrata wagi wyniosła w tym samym okresie ponad 5% wśród osób przyjmujących suplement i niewiele ponad 1% u osób, które nie mogły liczyć na takie wsparcie.

Czy zatem warto choć spróbować suplementu African Mango?

Zdecydowanie tak! Co więcej, prawdopodobnie będziemy niedługo sami o nim opowiadać, odpowiadając znajomym na pytania o tek efektywne chudnięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Warzywa z puszki - czy są zdrowe?

Następny artykuł

Bieganie w miejscu - czy warto? Efekty

Przeczytaj też