Na temat sportu, ruchu i chudnięcia napisano już wiele artykułów i zasadniczo wszyscy się zgadzają, że “sport to zdrowie”, że ruch pomaga w sprawnym funkcjonowaniu organizmu, ale czy te zasady są stosowane w praktyce – to już sprawa zupełnie inna.
Brak ruchu a choroby
Przyczyną wielu chorób metabolicznych a także otyłości jest brak ruchu. W dobie komputerów, telewizji satelitarnej i nadmiernym zamiłowaniu do motoryzacji, zamiast uprawiać sport, odwiedzić fitness czy chociażby tylko iść na spacer, ludzie wolą siedzieć przed komputerem, serfować w sieci, czy spotykać się na portalach społecznościowych, oglądać telewizję, leżąc na kanapie czy też grillować we własnym, przydomowym ogródku. Większość ludzi uznaje, że ma prawo wypoczywać tak jak lubi, i to jest prawda, ale trzeba jednocześnie pamiętać, że taki niezdrowy, siedzący tryb życia, powoduje odkładanie się w organizmie nadmiaru tkanki tłuszczowej, którą bardzo trudno jest usunąć. Nadmiar fast-food-ów, napojów gazowanych i słodyczy prowadzi do wzrostu otyłości u dzieci, i lekarze pediatrzy apelują do rodziców, by zachęcali swoje pociechy do większej aktywności fizycznej. Zachęcanie to jedna sprawa, ale rodzice powinni dać dzieciom dobry przykład, proponując zabawy ruchowe w plenerze, albo przynajmniej codzienny spacer.
Nordic walking – spacer z kijkami
Spacerowanie stało się przestarzałą formą aktywnego wypoczynku, jak się okazuje, bardzo niesłusznie. Podczas intensywnego spaceru można, zupełnie się nie męcząc, ani nawet nie zauważając, zgubić kilkaset kalorii. Takim intensywnym spacerem jest marsz z kijkami czyli nordic walking. Podczas tej formy spaceru, wprawiamy w ruch różne partie mięśni, które nie dość, że stają się bardziej sprężyste i elastyczne, to na dodatek pozbywają się tkanki tłuszczowej. Pierwsze spacery z kijkami mogą wprowadzić nieco dyskomfortu dla nieprzyzwyczajonego do ćwiczeń ciała, ale po paru dniach organizm złapie rytm, mięśnie i stawy dostosują się do nowej sytuacji i przestaną boleć. Wspomniany nordic walking to tylko jeden z przykładów spacerowania, lecz wymagający posiadania odpowiednich kijków. Dla osób, które chcą się przygotować do codziennego treningu, dobrą propozycją jest zwykły lecz nieco szybszy spacer, bez kijków, ponieważ chodzenie z kijkami wymaga specyficznego ruchu całego ciała. Trening pozwoli na stopniowe przyzwyczajenie mięśni nóg do intensywniejszej pracy.
Spacery biznesowe
Ciekawą i innowatorską formą jest “walk and talk” czyli “chodź i rozmawiaj”. To nowa moda na spotkania biznesowe. Zamiast długich posiedzeń w salach konferencyjnych, w ramach dbania o zdrowy tryb życia i zachowania szczupłej sylwetki można umówić się na spotkanie na przykład w parku i spacerując rozmawiać na tematy biznesowe.
Zalety codziennego chodzenia
Ponieważ spacer nie jest zbyt męczącą i uciążliwą formą ćwiczeń, powinien być stosowany codziennie. Pomoże zrzucić parę zbędnych kilogramów, dotleni organizm, spowoduje rozluźnienie mięśni nóg a szczególnie łydek, a także wyciszy i zrelaksuje.
Chodzenie jest najlepszą i najmniej inwazyjną formą odchudzania się. Dzięki spacerom nie narażamy się na wprowadzenie chemii do naszego organizmu, jak to jest w sytuacji przyjmowania tabletek odchudzających, nie katujemy organizmu ćwiczeniami na siłowni, jak również nie zaistnieje efekt jojo, co ma miejsce w większości stosowanych diet.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem KNBP.PL.