BadzZdrowy.pl – żyj zdrowo

BadzZdrowy to Twoje źródło informacji o odżywianiu i zdrowym funkcjonowaniu organizmu.

Nadmierna potliwość pleców – jak temu zaradzić?

Potliwość pleców

Pocenie się jest normalną reakcją organizmu, ale u wielu osób przebiega zbyt intensywnie. Co robić w przypadku nadmiernej potliwości pleców? Jak można z tym walczyć?

Pocenie się jest oznaką, że organizm próbuje walczyć z gorącem i upałem. Pot to bowiem skuteczny system chłodzenia. Produkowany jest on przez gruczoły potowe, które zlokalizowane są w skórze właściwej, a na powierzchnię wydostają się przez małe kanaliki. Człowiek posiada 2 mln gruczołów potowych.

U niektórych osób, przede wszystkim tych, które żyją na co dzień w stresie, objawia się nadmierna potliwość (hyperhidrosis). Nasila ją wysiłek fizyczny, wysoka temperatura powietrza oraz noszenie ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów. Czasami nadmierne pocenie jest spowodowane zaburzeniami w termoregulacji i czynnikami emocjonalnymi. Może towarzyszyć również otyłości czy nadczynności tarczycy.

Jak zapobiegać poceniu się pleców?

Leczenie nadmiernej potliwości pleców nie jest łatwe. W przypadku zaburzeń neurologicznych czy innych schorzeń leczy się w pierwszym kroku chorobę podstawową. U wielu osób wystarczające są codzienne, intensywne zabiegi higieniczne. Dezodoranty wprawdzie nie hamują wydzielania potu, ale ograniczają rozwój rozkładających go bakterii. Tym samym likwidują nieprzyjemny zapach. Antyperspiranty z kolei zmniejszają wydzielanie potu. Zawierają one związki chemiczne, które wchodzą w reakcje z potem. Na skutek tego powstaje substancja, która blokuje ujścia gruczołów potowych. W sklepach dzisiaj wybór tego rodzaju produktów jest bardzo duży. Znaleźć można nawet produkty lekko perfumowane. W przypadku skóry bardzo wrażliwej jednak lepiej postawić na antyperspiranty bez dodatku alkoholu i pozbawione zapachu.

Lekarz może też przepisać osobom z nadmierną potliwością pleców stosowne preparaty. W trudniejszych przypadkach zaleca się spożywanie leków, które hamują czynności gruczołów potowych. Zawierają one m.in. kwas borowy czy formalinę. U niektórych pacjentów dokonuje się też operacyjnego przecięcia nerwów, która zaopatrują gruczoły potowe pleców. Jest to tzw. sympatektomia. Do walki z nadpotliwością wykorzystywany jest również botoks. Zabieg z jego udziałem można całkowicie zlikwidować problem nadmiernego pocenia się pleców. Polega na punktowym wstrzykiwaniu niewielkiej ilości botoksu w wybrane miejsca ciała. Wykorzystywana jest tutaj bardzo cienka igła, dlatego zabieg jest w zasadzie bezbolesny. Jego efekty widoczne są na ogół już po tygodniu i utrzymują się w większości przypadków do około 6 miesięcy. Potem zabieg należy przeprowadzić ponownie.

5 thoughts on “Nadmierna potliwość pleców – jak temu zaradzić?

  1. Na pocenie pleców mogę polecić dobry antyperspirant który sam używałem właśnie na pocenie pleców. Moje plecy pociły się strasznie ,co chwile musialem zmieniac koszuli bo były całe mokre, nie tylko od wysiłku, ale nawet stojąc w cieplejszej temperatrze, w szybkim tempie pokrywały się potem. O efektach moge powiedziec ze były szybko zauważalne.

  2. To nie dowiedzieliśmy się, o jaki bloker potu chodzi, tez mam ten problem i szukam dobrego preparatu, zanim zdecyduję się na sympatektomię bądź botoks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *