Krótkowzroczność a siłownia

Niestety ale aktualnie bardzo wiele osób posiada wadę wzroku. Wiele z nich zmaga się z krótkowzrocznością. Osoby takie zastanawiają się, jak ćwiczenia na siłowni lub jakikolwiek inny wysiłek fizyczny związany ze sportem może wpłynąć na takie schorzenie oczy. Badania dowodzą, że trenowanie jest możliwe, jednak trzeba uważać.

Korekcja wzroku

Osoby, które cierpią na krótkowzroczność powinny przede wszystkim zainteresować się nowoczesnymi metodami korekcji wzroku. Jedną z opcji jest ortokorekcja. Polega ona na tym, że na noc osoba posiadająca wadę wzroku, zakłada specjalnie wyprofilowane soczewki. Rano po ich ściągnięciu chory widzi znacznie lepiej, obrazy są wyraźniejsze i bardziej ostre. Oczywiście nie trwa to niestety wiecznie i nie jest to sposób na wyleczenie krótkowzroczności. Efekt taki się utrzymuje około do 48 godzin. Ostatecznie jednak czas ten wystarczy, aby pójść na siłownie, czy na trening. Niestety ale ćwiczenie zarówno w okularach, jak i bez nich jest niebezpieczne. Podczas treningu mogą się one stłuc i zwyczajnie zepsuć. Z kolei osoba krótkowzroczna nic praktycznie nie widzi bez nich i może sobie zrobić po prostu krzywdę. Oczywiście istnieją specjalne oprawki sportowe, dzięki którym możliwe jest trenowanie w okularach. Szybki jednak często parują i rozwiązanie takie jest bardzo niewygodne.

Intensywny wysiłek fizyczny

Niestety ale, przy dużych wadach wzroku wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych może mieć bardzo negatywne skutki. Mowa tutaj o osobach, których wada zaczyna się od minus pięć. W trakcie bardzo wyczerpujących ćwiczeń wada taka może się zwyczajnie pogłębić. Najgorszym skutkiem takiego trenowania może być jednak częściowe lub całkowite odklejenie się siatkówki oka. Również osoby, które posiadają wysokie ciśnienie w gałkach ocznych z niewiadomego powodu, powinny unikać wykonywania takich ćwiczeń. Nie oznacza to jednak, że ćwiczenia są całkowicie zakazane w takim przypadku. Powinno się unikać jedynie sportów mocno wyczerpujących, takich jak podnoszenie ciężkich ciężarów. Ogólnie, jeżeli ktoś taki chce się zdecydować na regularne trenowanie, to powinien zaczerpnąć opinii odpowiedniego lekarza i ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenera, który został poinformowany o takiej wadzie wzroku.

Dbać o oczy

Osoby, które mają już niewielką wadę wzroku, a zaczynają trenować powinny również uważać. Ważne jest dbanie o wzrok w takich sytuacjach. Stąd też na treningi powinno się udawać w godzinach porannych, kiedy są one oświetlane naturalnym światłem dziennym. Intensywne oświetlenie siłowni, czy sal gimnastycznych może wpłynąć również na pogorszenie się wzroku. Bardzo ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety. Powinna ona uzupełniać wszystkie witaminy i minerały odżywcze, które organizm potrzebuje do odpowiedniego funkcjonowania. Szczególnie powinno się zwracać uwagę na witaminę A, która wspiera właśnie wzrok. Warto również ograniczać spędzanie czasu przed komputerem i przed telewizorem. Ponadto monitory powinny znajdować się w odpowiedniej odległości, przy której wzrok się nie psuje w tak dużym stopniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jakie produkty roślinne są bogate w białko?

Następny artykuł

Parszywa dwunastka i czysta piętnastka owoców i warzyw

Przeczytaj też