BadzZdrowy.pl – żyj zdrowo

BadzZdrowy to Twoje źródło informacji o odżywianiu i zdrowym funkcjonowaniu organizmu.

Suche, spierzchnięte usta w ciąży

Jak leczyć spierzchnięte usta podczas ciąży?

Wiele kobiet, gdy tylko dowie się, że jest w ciąży, zaczyna zwracać uwagę na jej objawy. Jedną z dolegliwości ciążowych, która zaskakuje większość kobiet są spierzchnięte usta. W pierwszych tygodniach spierzchnięte usta mogą wskazywać, że nie spożywasz wystarczającej ilości płynów. W późnej ciąży, nadmiar przepływu krwi w kanalikach nosowych powoduje, że wiele kobiet zaczyna oddychać przez usta., powodując ich suchość. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją proste domowe zabiegi, które łagodzą ból i podrażnienia spierzchłych warg podczas ciąży.

Krok 1

Pij dużo płynów, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie twoich ust i ciała oraz aby nie dopuścić do wyschnięcia warg. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, aby uniknąć wysuszonej skóry i spierzchłych warg.

Krok 2

Stosuj ochronne pomadki lub inne produkty nawilżające usta 3-4 razy dziennie. Produkty te pomagają zatrzymać wilgotność warg, łagodząc suchość. Jeśli to konieczne, stosuj je natychmiast po kąpieli lub po nawilżeniu ust za pomocą mokrej szmatki. Używaj tych produktów za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz, zwłaszcza podczas suchych miesięcy zimowych.

Krok 3

Jeśli powietrze w twoim domu jest suche, podczas snu używaj nawilżacza w sypialni. Powoduje to wzrost wilgotności powietrza i zapobiega wysychaniu błon śluzowych w ustach i nosie.

Krok 4

Większe prawdopodobieństwo spierzchniętych ust występuje wtedy, gdy przez zatkane kanaliki nosowe musisz oddychać przez usta. Obrzęk kanalików można wyleczyć używając soli fizjologicznej do nosa, pozwoli ci to oddychać przez nos. Branie gorącego prysznica kilka razy dziennie również pomaga zwalczyć te objawy.

Rzeczy, których potrzebujesz

  • Pomadka do ust lub nawilżający krem
  • Sól fizjologiczna do nosa (opcjonalnie)
  • Nawilżacz powietrza

Porady

  • Chroń swoje usta przed zimnym, suchym powietrzem, aby zapobiec ich dalszemu wysuszaniu.
  • Unikaj oblizywania ust, ponieważ jeszcze bardziej powoduje to ich suchość.
  • Jeśli suchość nadal się utrzymuje to można spróbować użyć odpowiedniego kremu, np. link.

Ostrzeżenia

Zawsze konsultuj się z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek leków w ciąży, nawet tych dostępnych przy kasie w sklepach. Jeśli obrzęk warg utrzymuje się przez długi czas lub staje się bardzo bolesny, udaj się do swojego lekarza położnego lub dermatologa, który może zalecić zastosowanie silniejszego środka, bezpiecznego dla kobiet w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *