Aminokwasy a porost włosów

Czy aminokwasy mogą promować zdrowy wzrost włosów?

Białka i pigmenty tworzą każdą nić we włosach, wydaje się więc oczywistym, że aminokwasy – budulce białka – będą sprzyjać zdrowemu wzrostowi włosów. Too założenie jest w zasadzie poprawne – aminokwasy są niezbędne dla zdrowych włosów, jednak nie działają jak cudowny eliksir na szybki wzrost włosów albo lekarstwo na łysienie. Aminokwasy, kiedy są włączone w dobrze zbilansowaną dietę, zachęcają do rozwoju silnych, zdrowych włosów.

Wszystko o aminokwasach

Aminokwasy składają się z węgla, wodoru, tlenu oraz azotu i służą, jako budulec białka. Jeden z rodzajów białka, keratyna (np. keratyna do picia), stanowi około 88 procent każdego włosa na ciele. Spośród 23 rodzajów aminokwasów, pięć z nich – arginina, cystyna, cysteina, lizyna i metionina, szczególnie zachęcają do zdrowego wzrostu włosów. Podczas gdy ciało naturalnie produkuje niektóre rodzaje aminokwasów, musisz zwrócić się do źródeł pożywienie dla twojej lizyny i metioniny.

Efekty aminokwasów

Oprócz wytwarzania niezbędnej keratyny, aminokwasy wytwarzają również czerwone krwinki, które z kolei dostarczają składniki odżywcze i tlen do mieszków włosowych. Jednak, jeśli uświadczysz dziedzicznej utraty włosów, takiej jak łysienie androgenowe typu męskiego, zjedzenie wystarczającej ilości aminokwasów lub nawet zwiększenie dawki, nie spowolni utraty włosów. Ponieważ aminokwasy przyczyniają się do wszystkiego, od narządów do kości i skóry, dodatkowe efekty zdrowego zakresu spożycia aminokwasów powodują wiele pozytywnych skutków ubocznych, od poprawy pamięci do zapobiegania opryszczki.

Poprawne odżywianie

Aby polepszyć jakość i wzrost włosów, spożywaj dużo pokarmów bogatych w aminokwasy, szczególnie bogatych w lizynę i metioninę. Do tych pokarmów należą sery, ryby, jaja i chude mięso, ale możesz również stosować produkty inne niż mięso i nabiał, takie jak nasiona i orzechy. Aby uzyskać optymalny wzrost włosów, staraj się spożywać około 60 gramów białka dziennie. Aby zwiększyć spożycie argininy i cysteiny, jedz pokarmy takie jak migdały, orzechy brazylijskie, czerwone mięso, owies, nasiona słonecznika i mąka pszenna.

Suplementacja

Podczas, gdy jedzenie wystarczającej ilości aminokwasów powoduje zdrowy wzrost włosów, suplementy aminokwasowe są tylko suplementami. Nie zastępują codziennego spożycia aminokwasów, tylko zapewniają, że twoje spożycie jest wystarczające. Pomyśl o tych suplementach jak o ubezpieczeniu i bądź ostrożny wobec wszystkich dostępnych bez recepty witamin na bazie aminokwasów, które obiecują przyspieszyć wzrost włosów. Na swojej oficjalnej stronie internetowej, producent suplementów i autor dr Ray Sahelian mówi, że „nie jest wiadomy żadnego suplementu, który poprawia włosy u kogoś, kto ma dobrze zbilansowaną dietę i nie ma niedoboru aminokwasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Efekty uboczne diety bezglutenowej

Następny artykuł

Pektyna owocowa, żelatyna i agar

Przeczytaj też