Kliniczna skala odwodnienia (CDS) – kalkulator

Odwodnienie to stan, w którym organizm traci więcej wody niż przyswaja. Jest to problem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych i może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie u małych pacjentów. Aby skutecznie leczyć odwodnienie, konieczne jest dokładne określenie jego stopnia, co można osiągnąć za pomocą klinicznej skali odwodnienia (Clinical Dehydration Scale – CDS) zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN).

Kalkulator CDS

Ogólny wygląd
Oczy
Błony śluzowe i język
Łzy

Na podstawie wyników CDS można określić, czy dziecko jest odpowiednio nawodnione, ma łagodne odwodnienie, umiarkowane odwodnienie czy też ciężkie odwodnienie. W zależności od wyniku, lekarz decyduje o odpowiedniej terapii

Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?

Odwodnienie u dzieci najczęściej jest spowodowane niewystarczającym spożyciem wody lub jest skutkiem innych chorób, takich jak wymioty, biegunka czy gorączka.

Stopień ciężkości odwodnienia będzie zależał od ilości i rodzaju utraty płynów oraz wieku pacjenta, w tym przypadku niemowląt i młodszych dzieci, które mają większą skłonność do odwodnienia ze względu na mniejsze rezerwy płynowe w ich organizmach lub brak współpracy przy doustnym nawadnianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Yerba mate na keto - czy można?

Następny artykuł

Skorygowane stężenie sodu w hiperglikemii

Przeczytaj też