Odwodnienie to stan, w którym organizm traci więcej wody niż przyswaja. Jest to problem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych i może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie u małych pacjentów. Aby skutecznie leczyć odwodnienie, konieczne jest dokładne określenie jego stopnia, co można osiągnąć za pomocą klinicznej skali odwodnienia (Clinical Dehydration Scale – CDS) zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN).
Kalkulator CDS
Na podstawie wyników CDS można określić, czy dziecko jest odpowiednio nawodnione, ma łagodne odwodnienie, umiarkowane odwodnienie czy też ciężkie odwodnienie. W zależności od wyniku, lekarz decyduje o odpowiedniej terapii
Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?
Odwodnienie u dzieci najczęściej jest spowodowane niewystarczającym spożyciem wody lub jest skutkiem innych chorób, takich jak wymioty, biegunka czy gorączka.
Stopień ciężkości odwodnienia będzie zależał od ilości i rodzaju utraty płynów oraz wieku pacjenta, w tym przypadku niemowląt i młodszych dzieci, które mają większą skłonność do odwodnienia ze względu na mniejsze rezerwy płynowe w ich organizmach lub brak współpracy przy doustnym nawadnianiu.